O Paříži je známo, že se jedná o město lásky a světel. Díky svému neuvěřitelnému kouzlu stojí na velmi vysokém piedestalu ve všech možných filmech, které se týkají romantického pojetí. Pro některé turisty je ale realita dost daleko od Hollywoodského očekávání.
louvre muzeum
Pokud se tedy někdy vydáte na cestu do Paříže, raději od toho moc nečekejte, protože vás může postihnout tzv. Pařížský syndrom. Jedná se o označení, které postihuje nejvíce japonské turisty, kteří navštíví francouzské hlavní město. V některých případech se dokonce objevují halucinace, záchvaty paniky nebo křeče. Pokud i vás tento syndrom postihne, můžete bohužel skončit až v nemocnici, nebo být urychleně posláni domů.
Možná byste se divili, ale každým rokem je posláno domů nejméně tucet turistů, aby se zotavili z kulturního šoku. Existují dokonce i linky, které mají pomoci se nemocným vypořádat s jejich nemocí.
Určitě není žádnou náhodou to, že je Paříž známá díky romantice. V Paříži je možné vidět ulice, které lemují říční kanály, zelené parky nebo překrásné katedrály či kavárničky, na které narazíte na každém kroku.
Všechny věci, které v Paříži najdete a to ať už muzea či Eiffelovu věž, můžete často vídávat ve všelijakých filmech. Jakmile ale do Paříže přicestujete, setkáte se s realitou, která nemusí být až tak příjemná.
Tím největším sociálním problémem je bezdomovectví. Často narazíte na muže, kteří spí na studených lavičkách nebo na tvrdé podlaze železničních stanic.
Na rozích těch největších ulic rozhodně narazíte na malé rodiny, které jsou oblečeny do špinavých hadrů s nápisy na kartonových tabulích, s žádostí o pár drobných. Někteří z nich jsou závislí na drogách, jiní zase mohou být uprchlíci. Je to různé.
eiffelova věž
Snad v každém Hollywoodském filmu narazíte na scénu, která se odehrává na balkóně s výhledem na Eiffelovu věž. Pokud byste opravdu takový pokoj chtěli, pak věřte, že za něj zaplatíte neuvěřitelné peníze. Jestliže ještě navíc budete mít štěstí, budete mít možná i výhled na desítky stejných balkónů.
Když se nad tím teď zamyslíte, přijde vám pařížský syndrom skutečný nebo bláznivý?  Samotní psychologové tvrdí, že kulturní šok, který vede až k onemocnění je právě v Paříži rozhodně skutečný.