Rubriky
Mobil

Problematika mobilních zařízení

Mobil máme po ruce každý. Někteří z nás na něm tráví většinu svého volného času. V dnešní době mobily k životu zkrátka patří. Můžeme si stáhnout mnoho aplikací, které nám pomáhají nezapomenout na důležité události, můžeme pomocí nich komunikovat a nebo se jen zabavit. Mnoho z nás, především dospívajících, poznávají díky mobilům mnoho svých budoucích přátel a podobně.

mobil

Mobily mají sice mnoho výhod, ale zároveň i mnoho nevýhod. Všichni víme, že má všechno své pro i proti. Těžko říct, čeho tu je víc. Mobily nám sice život výrazně zjednodušují, můžou nám život i zachránit, ale zároveň nás o něj můžou v extrémních případech připravit. Každý z nás má na mobilu jednu i více sociálních sítí, na kterých trávíme svůj čas, přidáváme přidáváme si své přátele, poznáváme mnoho nových lidí a podobně. Sdílíme, kde se zrovna pohybujeme, fotíme, co jsme si dali k obědu. Každý, kdo chce, může zjistit, kde a s kým jste, co zrovna děláte, kdo je váš nejlepší přítel, zda jste zadaní a co máte v plánu za rok.

aplikace

Z bezpečnostních důvodů byste ale tyto informace neměli vůbec zveřejňovat, popřípadě byste je měli sdílet jen se svými blízkými, které dost dobře znáte a víte, že Vám nic z jejich strany nehrozí. Velký počet osob si prošel kyberšikanou, která nastala jen z jejich nedbalosti a neuvážených rozhodnutí, které si předem nepromysleli. Ne vždy za to samozřejmě můžeme, existuje velké množství hackerů, kteří se vkradou do našeho soukromí a způsobí Vám dost nepříjemné věci. Můžou Vám zkazit Vaši pověst, ztratíte zaměstnání, kdo ví, co ještě. Bude to mít dopad na Vaše psychické zdraví, není to nic dobrého, to si všichni dokážeme asi dost dobře představit. Neměli bychom mobily nechat, aby nám tolik lezly do života, můžeme pak zapomenout na venkovní reálný svět, ve kterém žijeme, abychom díky mobilům nezačali žít v realitě, kterou jsme si sami stvořili.

Rubriky
Mobil

Mobilní telefon

Chtěla bych někdy potkat člověka, který vůbec nemá mobilní telefon a vůbec ho nepotřebuje, když tedy opomenu své prarodiče, kteří mobilní telefon vůbec nechtějí a taky ho někdy neměli. Vůbec nechápu, jak taky například moji prarodiče mohou vydržet bez mobilního telefonu, když nemají vůbec pevnou linku. Jenomže když jsem se dozvěděla, že babička má prý tajný mobilní telefon, aby to děda nevěděl, tak jsem byla opravdu hodně překvapená. Byla jsem překvapená nejenom z toho, že má mobilní telefon, ale taky jsem byla velice překvapená z toho, že babička mobilní telefon před dědou takhle skrývá. Potom jsem se dozvěděla, že děda vůbec nemá rád technický pokrok a nemá rád mobilní telefon. Protože můj děda byl vychováván v takové míře a v takové rodině, kde vůbec nebylo místo pro nové věci, což mě zaráželo.

Mám ráda luxusní mobily.

A jako třeba mobilní telefon už vůbec ne. Mobilní telefon v té doby byl sice ještě nějaká novinka, takže ho neměl úplně každý a nebyl tak populární, jako dneska. V dnešní době už mají mobil i malé děti. Má ho i můj syn, které můj jsou čtyři roky. Vůbec mi to nevadí a jsem pyšná na to, že můj syn má mobilní telefon a už umí na mobilním telefonu taky různé věci a umí tam stahovat filmy anebo se na ně dívat. Řekněte mi, jaké dítě ve čtyřech letech umí stáhnout jsem nebo natočit video a dá se to na svůj YouTube kanál.

S mobilem někdy i online čtu.

Mně se tohle líbí. Videa mu samozřejmě kontroluji, jestli tam má všechno v pořádku a není tam nevhodný obsah. Nemám ráda nevhodný obsah, takže synovi všechno kontroluji a jsem ráda, že syn ví, co natáčet může a co ne. Jsou různé rodiče a taky lidé, kteří nemají rádi techniku a mobilní telefony, zatímco někdo naopak. A jak jste na tom vy? Dáváte na luxusní mobil nebo je vám to jedno? Mnoho lidí totiž taky dbá na to, aby měli luxusní mobil a dávají to taky pak všem na obdiv. 

Rubriky
Mobil

Překonejte strach z telefonování

Mobilní telefony jsou samozřejmě nedílnou součástí našich životů už nějakou dobu. Většina lidí si bez mobilních telefonů nedokáže představit jejich běžný den. Je to naprosto normální, jelikož dnešní doba je právě takto nastavená a bez mobilních telefonů ani fungovat normálně nejde. Samozřejmě se bavíme o běžném životě, kde musíme plnit práci, běžný život a tak dále. Pokud by si člověk žil podle sebe a nepotřeboval plnit podmínky společnosti, samozřejmě by mobilní telefon k životu nepotřeboval. S mobilními telefony je ale ruku v ruce spjato samozřejmě i telefonování.

Žena s mobilním telefonem

Telefonování je u lidí docela dost probírané téma. Lidé se v tomto směru dělí na dva tábory. Někteří lidé z telefonování nemají žádný problém, naopak by s mobilem na uchu vydrželi klidně celý den a jsou díky tomu ve svém živlu. Opačná skupina lidí zažívá docela dost nepříjemné pocity kdykoli, kdy má zvednout mobilní telefon a zavolat někomu, koho neznají. Často se to nemusí týkat jenom neznámých lidí, ale klidně i lidí, s kterými se v běžném životě normálně baví. Dnes se společně podíváme na to, jaké jsou možnosti těmto nepříjemným pocitům vyvolaným telefonováním předcházet. 

Muž s telefonem

Komunikační kurzy 

Spousta lidí má k těmto kurzům a aktivitám, které vás takto zdokonalují docela špatné názory. Mají pocit, že je to naprostá zbytečnost a v ničem jim to nepomůže, pouze to z nich vysaje nějaké peníze. Ovšem tohle je veliký omyl. Většinu těchto kurzů vedou opravdu diplomatičtí profesionálové, kteří vás dokáží psychicky připravit na všechno možné. Je sice zvláštní tomu uvěřit, ale i telefonování se dá svým způsobem naučit. 

Představa osobnosti 

Spoustu lidí podvědomě děsí právě to, že při telefonování nevidí druhého člověka, který s ním volá. Přicházíme tedy o možnost vidět jeho řeč těla, gestikulaci a jak se opravdu cítí. Právě při tomhle vám může velice pomoci, když si při telefonátu budete představovat, jak asi člověk vypadá a v jaké místnosti se s ním bavíte. 

Rubriky
Mobil

Bez mobilu už ani ránu! Ale je to dobře?

Kdybychom měli vyjmenovat 5 nejdůležitějších materiálních věcí, které k životu potřebuje člověk v dnešní době, mobilní telefon by se rozhodně umístil jednom z předních míst. Ne-li přímo na tom prvním. Mobil je něco, co se stalo nedílnou součástí předmětů každodenní potřeby naprosté většiny obyvatel civilizovaného světa. Pomineme-li starší seniory a malé děti, má mobil prakticky každý. A kdo nemá, tak jakoby snad ani nemohl existovat. Bohužel, toto zařízení lidem v západním světe prakticky vrůstá do dlaní…

Bez mobilu ani ránu!

Mít po ruce mobilní telefon, se kterým si lze v případě nouze zavolat pomoc, díky kterému během pár vteřin zjistíme, odkud jede jaký autobus či vlak, nebo díky němuž se ve vteřinách spojíme s přáteli na druhém konci světa, je bezesporu velkou vymožeností moderní doby. Představuje pro nás život řadu ulehčení a může být opravdu velkým pomocníkem. Samozřejmě je nabíledni, že pokud se nacházíme v místě s nízkým nebo žádným signálem, nebo pokud máme na mobilním telefonu vybitou baterii, ztrácí jeho užitek smysl a význam. Ale za předpokladu, že máme dobrý signál a mobil je nabitý, stává se z této elektronické krabičky skvělý parťák do každé situace. Klasickým tlačítkovým mobilním telefonem si můžeme zavolat pomoc, přivolat záchranné složky, nebo třeba jen zjistit, kdy přijde Váš partner domů a co má cestou ještě koupit dobrého. A to je jen setina z výčtu možností. A je to jen promile z celé dlouhatánské řady možností, které nabízí mobilní telefon dotykový, který dnes na trhu jednoznačně dominuje. Díky tak zvanému „dotykáči“ můžete z mobilu surfovat na Internetu kdekoliv, kde je umožněno bezdrátové nebo datové připojení. To znamená, že z mobilu můžete zařídit prakticky cokoliv. Bez přehánění. V dnešní době se z mobilu dá zařídit takřka vše. Můžete v něm mít „nastrkanou“ celou Vaší kancelář, můžete sdílet své fotky a videa na sociálních sítích, můžete si psát přes řadu tzv. instant messaging („im“) programů či aplikací s přáteli, rodinou či kolegy. Ba co víc – z mobilu se dnes i nakupuje, obchoduje, převádějí se peníze…Zkrátka – v mobilu můžete mít celý Váš svět jako na dlani.

Mobil v dlani

Svět jako na dlani, ale…

A že je ten svět jako na dlani, není jen řečnické přirovnání. Vzhledem k tomu, že naprostá většina lidí má mobil dotykový a opravdu v tom telefonu „žije“, vidíme dnes kolem sebe čím dál více lidí s mobily „vrostlými“ do dlaní. Bohužel…Není to totiž pěkný pohled. I přes všechny výhody, které bezesporu mobilní telefony přinášejí, není dobré, natož zdravé, užívat mobilní telefon v takové míře, jak to dnes mnoho lidí činí. Řeč je především o mladších generací, které s mobilem ve svém okolí vyrůstaly a život bez něj už neznají. Být neustále skloněný a přihrbený nad svým „dotykáčem“ a žít jen ve virtuálním světě nepřináší nic dobrého. Bolavá záda, ochablé svaly a zhoršující se zrak Vám potvrdí má slova. Ono je sice úžasné, že můžeme být díky té malé elektronické krabičce ve spojení s celým světem. Ale nesmíme zapomenout používat i nadále zdravý selský rozum a mobil využívat s rozumem a mírou. Nebo snad někdo dobrovolně chce mít ztuhlá záda už ve 30 letech, nosit brýle s 10 dioptriemi už ve 20 letech a chodit jak stařena ve 40? 

Navíc, žít jen ve virtuálním světě, přináší rovněž řadu negativ. Lidé přestávají umět osobně komunikovat, vyjadřovat se…o písemném a gramatickém písemném projevu raději vůbec nebudu mluvit. Jan Amos Komenský by plakal, kdyby dnes četl, jak někteří dokáží prznit náš krásný, bohatý mateřský jazyk. Kromě toho – pokud jsou lidé uzavření spíše v umělém světě, staví si kolem sebe jakousi bariéru a osobně pak už nejsou schopni jednat prakticky s nikým a o ničem, což se pak může projevit v obtížném hledání protějška pro společný život. A když už protějšek mají, dost často je mobil od toho druhého paradoxně oddaluje. Stačí si představit typický všední večer ve většině mladých domácností, kdy muž i žena leží na pohovce a zírají do mobilu a víte, o čem je řeč. Mobil nás dokáže spojit s kýmkoliv na druhé straně světa, ale současně dokáže nesmírně vzdálit od našich nejbližších, pokud se jím necháme pohltit.

Svět v mobilu

Ano, je pravda, že když kdysi naše babičky a prababičky neznaly telefon, natož ten mobilní, musely trnout hrůzou, když se jim děti nevracely večer domů a nemohly si rychle zjistit, kde právě jsou a kdy přijdou. Život byl o dost komplikovanější. Ovšem na druhou stranu lidé nebyli v takovém zajetí moderních technologií a byli svým způsobem svobodnější, volnější. Nedrnčely jim po večerech služební telefony, nebyli shrbení nad mobilem dlouho do noci, nebyli ve stresu, že jejich fotka nedostala tolik „lajků“, v kolik doufali…Zkrátka a dobře, tak jako u všeho, i u mobilů platí, že by se měli používat s mírou a rozumem. I zde totiž platí, že jsou dobrými sluhy, ale zlými pány…

Rubriky
Mobil

Jaká jsou zdravotní a bezpečnostní rizika mobilů?


Zdravotní rizika rozdělme na dvě části. Jaké je škodlivé působení mobilních telefonů jako technického zařízení na lidský organismus a jaká jsou zdravotní rizika při používání mobilů, kdy nám odvádějí značný kus pozornosti od právě prováděné činnosti.

žena mobil

Obecně se má za to, že radiové pole mobilních telefonů nemá takovou energii, aby mohla poškodit molekulární vazby, nejedná se tedy o ionizující záření, má pouze tepelné účinky. Každoročně se objevují nové závěry vědeckých výzkumů, část z nich prokazuje škodlivost záření mobilních telefonů při jejich dlouhodobém a pravidelném používání, část z nich to naopak vyvrací. Aby byla eliminována případná rizika, existují poměrně přísné normy, které určují maximální možnou hodnotu záření. Určité riziko pro člověka je důvodem pro zařazení mobilních telefonů do skupiny 2B karcinogenů, protože mohou napomáhat ke vzniku některých mozkových nádorů.

Používání mobilů odvádí naši pozornost. Nejde jen o telefonování, ještě horší je psaní či čtení zpráv a používání sociálních sítí. Snad nejnebezpečnější jsou při řízení automobilů, i proto je tento dopravní přestupek poměrně přísně trestán. Uvádí se, že reakci řidiče zhoršují až o 19 procent.
mobil ruka

Bezpečnostní rizika jsou dána především technickými možnostmi mobilu. Ten umí určovat svou polohu, umožní nám pracovní, ale i soukromou komunikaci prostřednictvím emailu nebo sociálních sítí, přístup k osobním údajům uloženým v různých aplikacích, také přístup k vašim penězům prostřednictvím internetového bankovnictví nebo bankovní mobilní aplikace. Zjednodušeně všechno, co je v mobilu, se dá ukrást a zneužít.

Je technicky proveditelné mobilní telefon ovládat na dálku. Lze jej na dálku vypnout, zapnout, zjišťovat jeho polohu nebo třeba online používat jeho kameru a mikrofon. Z důvodu možného narušení soukromí a bezpečnosti se začínají objevovat mobilní telefony, u kterých je možné hardwarově vypnout určité potenciálně nebezpečné moduly, typicky kameru a mikrofon.