Rubriky
Cestování

Na co je třeba dbát při cestování se zvířaty

Stále méně lidí nechává své domácí mazlíčky při odjezdu na dovolenou u příbuzných či v psím hotelu. Namísto toho je berou sebou, a je potřeba přiznat, že mnoha zvířatům nové zážitky rozhodně prospějí, i když zde je samozřejmě potřeba dbát na celkový zdravotní i psychický stav našeho mazlíčka.

 

Avšak pokud jedeme na delší cestu, například k moři, je potřeba předem udělat několik opatření, která zajistí, že se všem členům rodiny, ať už lidským či zvířecím, bude cestovat pohodlně, bezpečně a nikoliv v rozporu se zákonem.

 

i psi rádi občas změní prostředí

 

Pokud letíte letadlem, je nutné si předem zjistit podmínky dané letecké společnosti, co se přepravy zvířat týče. Také mějte na paměti, že u většiny z nich bude cokoliv většího než čivava cestovat v zavazadlovém prostoru. Často jsou zde i různé specifikace ohledně přepravních boxů, především pak jejich rozměrů. I ty je potřeba znát, abyste se na letišti nedostali do problémů.

 

Pokud jedete autobusem či vlakem, buďte připraveni na to, že pes musí mít celou dobu na hlavě košík. V případě, že jde o malé plemeno, může být samozřejmě přepravován v cestovním boxu, podobně jako například kočka.

 

zvíře na volno v autě může způsobit nehodu

 

Asi nejsložitější jsou však cesty automobilem, ačkoliv zde je zdaleka nejsnadnější zajistit vašemu zvířeti pohodlí. Mějte však na paměti, že je potřeba dodržovat zákony každé země, kterou budete byť i jen projíždět. V tomto případě je nejideálnější například psa vézt v kufru automobilu, který je od prostoru pro cestující a řidiče oddělen mříží. Zde mu můžete udělat pohodlné hnízdo ze starých dek či matrace, a oknem se může dívat ven (i když zde samozřejmě závisí na typu automobilu).

 

Pokud jej nechcete nebo nemůžete vézt v zavazadlovém prostoru, mějte na paměti, že musí být po celou dobu jízdy upoután, podobně jako lidé musí být ze zákona připoutáni bezpečnostním pásem. Při cestě pak nezapomínejte dělat dostatečně časté zastávky, aby si zvíře mohlo protáhnout nohy, vyvenčit se a také se napít. Tak všichni zvládnete cestu v pohodě.

Rubriky
Cestování

5 tipů, jak zvládnout dlouhý let

Čeká vás dlouhý let a máte obavy, jak ho zvládnete. Co budete v letadle tolik hodin dělat? Navíc letadlo je stísněný, omezený prostor. Nemůžete si zastavit na protažení, jako při cestování autem. Nebojte, přinášíme pár tipů, díky kterým to hravě zvládnete a odstartujete tím vaši báječnou dovolenou.

Pohodlné oblečení na cestu

Na cestu si připravte oblečení ve kterém se cítíte příjemně a pohodlně. Ideálně tepláky, legíny, tričko. Nic, co by vás škrtilo. Pamatujte také na to, že v letadlech bývá často zima (i v létě) a přibalte si s sebou mikinu.

letadlo

Pitný režim

Nonstop puštěná klimatizace může způsobit dehydrataci. Proto často pijte. Nejlepší je obyčejná voda, minerálka nebo ovocné džusy. Pokud si dáte kávu, která odvodňuje, tak k ní samozřejmě sklenici vody. Alkoholu se vyhněte úplně.

Tip: obličej osvěžte termální vodou ve spreji a hydratačním krémem

Maska na oči a vlastní polštářek

Letíte-li přes noc, zkuste spát. Dodržujte biorytmy. Vytvořit si místo na spaní na tak malé sedačce je trochu problém. Proto si s sebou vezměte vlastní polštářek, případně i deku. Některé letecké společnosti dávají polštářek i deku automaticky. A aby vás nerušilo světýlko od ostatních cestujících, tak na oči nasaďte masku.

Tip: jste-li citliví na hluk, přibalte špunty do uší

Kdo si hraje, nezlobí

Myslete dopředu na to, jak zaženete nudu při tak dlouhém letu. Do příručního zavazadla si nachystejte knížku, časopis, křížovky, mp3 s oblíbenými písničkami, tablet. Zkontrolujte, zda je veškerá vaše elektronika dostatečně nabitá. Některé letecké společnosti mají také zabudovanou obrazovku v sedadle, kde je na výběr mnoho filmů, her a písní.

pití

Protažení

Brzy můžete cítit „dřevěné“ nohy. Dlouhé sezení v jedné poloze může také způsobit omezení krevního oběhu a s tím spojené otoky. Minimálně 1x za hodinu se protáhněte, zakružte rukama, nohama, kotníky. Stoupněte si. Běžte se projít do uličky. Přešlapujte z jedné nohy na druhou. Možná vám to bude připadat komické, ale vyhnete se případným obtížím. 

Rubriky
Cestování

Vodácké putování po českých řekách

Potkáte je na svých cestách v mnoha zemích světa. V České republice se tato zvláštní sorta lidí pohybuje nejčastěji na vodních tocích, které jsou celoročně splavné. Výjimkou ale nejsou i řeky opomíjené, kam se vydají právě ti skalní, aby objevili místa odlehlá a mnoha lidem nepřístupná. Některá kolbiště extrémních kajakářů se otvírají jen pro výjimečné akce a jednou z nich je splouvání nejtěžšího úseku v Evropě, totiž Čertových proudů v Loučovicích pod Lipnem.
moréna jezera

Vodák je milovník přírody, romantik i dobrodruh

Jak se takový docela obyčejný smrtelník stane vodákem dobrodruhem? V dnešní době velice snadno, stačí jen touha a odhodlání vyzkoušet něco nového. Plavba na otevřené kánoi není tak namáhavá a nezvladatelná, jak by se mohlo stát, i když si některé peprné historky z doby socialismu můžete přečíst v legendární knize Zdeňka Šmída „Proč bychom se netopili“. Dnes jsou navíc k dispozici z desítek půjčoven lodí polyetylenové kánoe, které jen tak neproděravíte, a lepicí epoxidovou soupravu na laminát tu vůbec neuplatníte.
pár na loďce

Co budete tedy na „vodu“ potřebovat?

Týden dovolené a dobrou náladu. A pochopitelně obnos na zapůjčení lodi, dvou pádel, plastového barelu pro osobní věci, a na dopravu, která bývá součástí zapůjčení veškerého vybavení. Ovšem ze všeho nejdůležitější je vybrat vhodného kandidáta, se kterým budete svá dobrodružství sdílet. Můžete vyplout na vodu jen ve dvou, to je velice romantické, ale pokud se budete chtít především pobavit, a vězte, že na vodě je o zábavu postaráno, vyrazíte v partě tří až sedmi lodí. Zvolit si můžete i raft, záleží na vkusu každého z Vás.
prázdná loďka
Výběr je skutečně pestrý, České a Moravské řeky mají co nabídnout. Berounka, Lužnice, Sázava, Vltava, Ohře, Dyje, Moravice, Tichá a Divoká Orlice – každá řeka je jiná a pro každou platí odlišná pravidla. Ovšem nepsaným pravidlem je, že kdo se nechá jednou na vodu zlákat, bude chtít něco podobného opakovat znovu a znovu. Splouvání řeky v symbióze s přírodou má své kouzlo, nabije Vás to pozitivní energií a vše umocní uvolněné endorfiny z fyzické námahy. Ale nebojte, je to námaha přiměřená a rozhodně prospěšná k udržování potřebné fyzické kondice.