Rubriky
Životní styl

Umění stárnout

Dvě ženy, přibližně stejně staré, obě krásné. Jedna přirozeně, druhá uměle. U té druhé to působí poněkud směšně, když si uvědomíme její věk a zaměříme se na detaily, které ho bohužel prozrazují, i přes zásahy plastických chirurgů. Pro mě jsou to například Marta Kubišová a Helena Vondráčková. Ta první umí stárnout s grácií a stáří jí sluší. Na nic si nehraje, je jí tolik, kolik jí  je a přesto vypadá dobře. Umí své roky nosit a zaslouží si za to obdiv. Takových dam je naštěstí spousta, jen nejsou mediálně známé, ale můžeme je dnes a denně potkat v ulicích, v práci, v rodině. Umí se elegantně nebo ležérně obléknout, decentně nalíčit, upravit účes, i když je protkaný šedinami. Vypadají na svůj věk dobře a vyzařuje z nich vnitřní pohoda a vyrovnanost. Vědí, kde jsou jejich silné stránky, a i když je to pro ně zajisté někdy těžké, dokážou se nad svůj věk povznést. A ani nehraje roli, zda mají nebo nemají partnera.
máma a dcera s úsměvem
Ta druhá stárnout neumí. Brání se přibývajícím letům, jak jen může. Maskuje svůj věk sexy oblečením, silným make-upem a estetickými zásahy chirurgů. Někdy to mohou být jen injekce pro vypnutí kůže, jindy je třeba něco odříznout, popošít a zpevnit. Na svůj věk rozhodně nevypadá, alespoň na první pohled ne. Ale nepůsobí upřímně, její vzhled je takové divadlo pro okolí a je jen otázkou času, kdy již nepůjde hrát dál a o to větší šok pak to okolí a i ona osoba sama zažijí. Takových žen je také spousta a nejen v šoubyznysu. Z některých se dokonce bohužel díky nevhodným, přehnaným nebo laciným zásahům chirurgů stávají kreatury, na které je hrůza pohledět. Jsou to chodící monstra nevzhledných tvarů, která dělají plastické chirurgii negativní reklamu.
dáma s úsměvem
Stárnout se musí umět. Je k tomu zapotřebí psychická vyrovnanost a vědomí, že umím žít. Že mi nic neuteklo a nic nedoháním, že žiji daným okamžikem a ten si užívám. Se vším dobrým i špatným, co ten okamžik s sebou přináší.

Rubriky
Životní styl

Cholera jako postrach v minulosti

Účinnou prevencí proti nakažením cholerou je časté mytí rukou, ale také převařování vody nebo dezinfekce vody. Nutné je také dodržování základních hygienických pravidel při zacházení s potravinami.

Mezi příznaky tohoto infekčního průjmového onemocnění se počítají:
·         křečovité bolesti břicha  
·         vodnatý průjem
·         zvracení

Během několika hodin člověk ztrácí až deset procent své hmotnosti. Nastává extrémní dehydratace s neuhasitelnou žízní, nastupují svalové křeče, pokles krevního tlaku a selhávání ledvin.

Léčba probíhá nahrazováním ztracené vody pitím vody a minerálních vod, případně solnoglukózního  roztoku proti dehydrataci organismu. U těžších forem onemocnění se podávají antibiotika.

Onemocnění se vyskytuje dnes převážně v jižní a jihovýchodní Indii, v oblastech se špatnými hygienickými návyky a v rozvojových zemích.  
Nejvíce znamenala cholera nástup v 19. a 20. století, kdy proběhlo celkem šest pandemií éto nebezpečné choroby.  S rozvojem dopravy se rozšířila z oblasti řeky Gangy do celého světa, kde způsobila mnohá úmrtí. Infekce se přenášela převážně vodou kontaminovanou patogenními kmeny.

Sama bakterie se vyskytuje také v přírodě u některých druhů vodních řas a zooplanktonu. Může se nacházet v pomalu tekoucích řekách subtropického a tropického pásma. 

Dojde-li k pozření infikované vody nebo potravin, jako jsou ústřice a jiné plody moře, nebo také ovoce a zelenina omyté v infikované vodě, dochází k nákaze onemocněním. Zdrojem nákazy je též člověk, který vylučuje bakterii v průběhu onemocnění, nebo i několik týdnů po vyléčení z průjmů.
 

Účinná přírodní léčba cholery

Jako účinné prostředky k léčbě cholery se mohou využít také:
·         výtažky z bylinek, koření, ovoce, nebo jiných přírodních produktů
·         výtažek z červených chilli papriček
·         výtažek ze sladkého fenyklu
·         drcený bílý a červený pepř
·         výtažek ze skořice a anýzu

Rubriky
Životní styl

Jak si zvednout konečně sebevědomí

Je až s podivem, kolik žen v dnešní době trpí nízkým sebevědomím. Nebudeme nyní pátrat po příčinách tohoto častého jevu ve společnosti. Naopak si pojďme ukázat nějaké rady, jak vyzrát na naše podceňování se. Vždyť muži mají rádi zdravě sebevědomé ženy, co se nekrčí někde v koutku a bojí se říci svůj názor.
 
Pěkně se oblečte
Šaty dělají člověka. Budete se cítit jinak v nových šatech na mírném podpatku se sladěnými decentními šperky než ve vytahaném vlněném svetru a riflových kalhotách. Zkuste postupně měnit šatník a hrát si s doplňky. Pořád ale pamatujte, že v jednoduchosti je krása. Méně je někdy více. Nepotřebujete naopak vypadat jako dívky z E55.
 
Noste denní líčení
Chápeme, že ne každá z žen se chce líčit. Navíc výrazně orámované oči, tváře jako z Mrazíka či černé rty opravdu nepůsobí příjemně na okolí. Denní líčení je jemné, nelze skoro poznat, ale přitom jim můžete zamaskovat drobné nedokonalosti pleti a zvýraznit něco, co je na vás zajímavé – výrazné oči, úzké tváře, klenuté obočí. Nechte si poradit od kosmetických poradkyň.
 
Vyberte si sport
Nejen, že najde zajímavý koníček, nové kamarádky, ale ještě se vám zpevní postava. Přímé držení s neochablými svaly vám hned dodá více sebevědomí. Na trhu je tolik sportovních odvětví, skupinových lekcí, že si musí vybrat opravdu každá.
Doporučujeme běhání, společenský ale i individuální tanec, plavání.
 
Cestujte
Poznávejte svět, i sama. Překonáváním překážek, pobyt v neznámém prostředí, navazování nových kontaktů a kamarádů, střetnutí se s jinou kulturou vám dodá spoustu znalostí a zkušeností, která vám mohou pomoci být sebevědomější ve známém prostředí doma.

Navíc můžete ve společnosti líčit zážitky, zajímavé příběhy i vtipné trapasy ze svých cest. Hned máte námět na diskuzi a nemusíte se krčit v koutě.

Rubriky
Životní styl

Co je na mrazem sušeném ovoci tak výjimečného

Konzervace sušeného ovoce

Možná si ještě vybavíte klasické jablečné či hruškové křížaly, jejichž výroba byla tradiční podzimní činností našich babiček. U jablek a hrušek nakrájených na velmi tenké plátky a šetrně sušených v blízkosti kamen obvykle nedocházelo k plesnivění, protože velice rychle jednotlivé slupky ztrácely vodu a vysychaly. I přes veškerou snahu se však některé vnitřní části plátků začaly „zelenat“ plísní. Horší byla situace u plodů, které vysychaly pomaleji, např. meruňky, a jestliže byly kyselejší s nižším obsahem cukru, také rády plesnivěly.

mrazem sušené ovoce ve snídaňovém müsli

Později se začalo sušené ovoce prodávat jako běžný potravinářský sortiment a tam by v uzavřeném sáčku nebyla žádná plíseň tolerována, proto se všechny plody podrobovaly konzervaci. A v podstatě se podrobují dodnes – sušené meruňky a švestky jsou běžně buď balené v ochranné atmosféře oxidu siřičitého, anebo jsou obalovány vrstvou tuku (oleje), případně přislazovány cukrem, který rovněž působí jako konzervant. Máme pak na stole doslova koktejl látek, které s přirozeným obsahem živin nepříjemně korelují.

Co takhle ovoce sušené mrazem

Objev tlakového zmrazování za vzniku sublimačního jevu, kdy nedochází k odpařování vody, ale k přímému přechodu z pevného do plynného skupenství, přinesl převratnou změnu v technologii zmrazování potravin. Využíval se pravidelně v programu amerických kosmických výzkumných projektů a astronauti tak měli k dispozici velmi lehké kousky ovoce a zeleniny, z nichž se nevytrácely cenné látky, hlavně vitamíny a enzymy.

sušená jablka - křížaly

Na kosmický program navázala i výroba pro „pozemské“ strávníky a dnes si můžeme dopřát lyofilizované ovoce poměrně běžně. Mrazem sušené ovoce Naklíčeno.cz ztrácí na své hmotnosti většinu vody, což je v praxi snížení váhy až o 90 procent. Obrovskou výhodou je ovšem zachování téměř všech látek v ovoci obsažených v čerstvém stavu a naprostá absence konzervačních činidel. Můžete je tedy skladovat velmi dlouhou dobu a máte doma zásobu různých ovocných druhů do zdravých koktejlů, obilných kaší, jogurtů a dalších dobrot, které podporují přirozený způsob stravování a tím pádem posílení vlastního zdraví.

Rubriky
Životní styl

Když to nejde jako zamlada

O problematice potence se říká ledacos. U mužů se zpravidla praví, že „co se v mládí naučíš, k stáru jako když utne“ nebo „muži nestárnou, ale léta jim také nestojí“. Což může být úsměvné, ale také nemusí. To podle toho, jak to dotyčný snáší, respektive nakolik mu to vadí. Protože někdo nad tím, že už to není jako kdysi, mávne rukou, zatímco jiný by se ze stejného důvodu třeba nejraději i pověsil.
Ovšem ani jedno z těchto řešení, případně jiný sebedestruktivní způsob, není nezbytným. Protože existuje i třetí cesta. Dnes už máme přece i nejeden prostředek, jímž lze tomu, kdo to potřebuje, pomoci.

prášky

Někdy jsou to už dávno známé názvy, někdy jsou tu ale i prostředky, jež se dosud do širšího povědomí veřejnosti nedostaly. A tak není vyloučeno, že vám prozatím unikal pojem Tadacip.
Nevíte-li tedy, o co jde, vězte, že je to náhrada daleko známějšího Cialisu, jež obsahuje naprosto stejnou účinnou látku tadalafil. A protože je to jeho alternativa, i jeho účinek je podobný. Půlhodinu až hodinu před sexuální aktivitou si muž dopřeje patřičnou dávku, v počátcích nejlépe dvacet miligramů, v podobě pilulky zapité vodou, a může se chutě pustit do díla. Tedy do laškování se svojí partnerkou. Případně partnerem, to jak je každému naděleno přírodou a tedy i libo.
To posledně zmíněné je přitom důležité, protože bez sexuálního dráždění by to nebylo vcelku k ničemu. Zato s ním se dostavuje pozitivní účinek trvající až šestatřicet hodin po užití.

lékařství

Ovšem je nasnadě, že se jedná o lék a tudíž jsou i zde jistá omezení. Tadacip by tudíž třeba neměl užívat nikdo, kdo:

  1. má vážné srdeční onemocnění nebo nedávno prodělal infarkt
  2. nedávno prodělal mrtvici
  3. má nízký nebo neléčený vysoký krevní tlak
  4. užívá organické nitráty nebo látky vedoucí k tvorbě oxidu dusnatého, protože se Tadacipem zvyšuje jejich účinek
  5. je alergický na některou složku tohoto přípravku
  6. trpí srpkovitou anémií, mnohočetným myelomem, leukémií či má deformaci penisu
  7. má závažnou poruchu jater nebo ledvin.

Plus také může vzniknout problém při kombinaci s jinými léky. Případně nejsou vyloučeny ani nežádoucí účinky, na něž by se měl dotyčný včas informovat.Protože sex by měl člověku dělat dobře, ne ho ohrožovat.