Rubriky
Děti

Děti a senioři

Všichni máme rádi děti. Protože děti jsou naše budoucnost a s dětmi taky velká sranda. A já abych pravdu řekla, tak já se uvnitř stále cítím někdy jako dítě. Nikdy mě nebavilo se chovat nějak tak moc zodpovědně anebo moc dospělé. Zatímco já mám sestru, která je o deset let mladší, tak se chová tak, jako kdyby jí bylo padesát let. Přitom sestra má dvacet osm let. Myslím si, že sestra je až moc dospělá a taková vážná. Zatímco já bych stále s dětmi lítala po hřišti, tak ona by raději jenom seděla v práci anebo si četla nějaké knihy. Já vím, že čtení knih je taky důležité a taky zábavné. Já taky moc ráda čtu. Nicméně ale asi ve mně zůstala nějaká dětská duše, která si chce stále hrát. Ráda si sice taky čtu, ale taky si moc ráda hraji s dětmi různé hry. Se svým synem a jeho kamarády moc rádi hrajeme třeba Člověče nezlob se nebo pexeso.

Děti jsou zvídavé.

A nyní u nás vede hlavně pexeso o autech a letadlech. A to mají děti u nás moc rády. A navíc s hrou pexeso si děti taky procvičují svou zrakovou schopnost a různé takové aktivity, které se jim budou v životě hodit. Protože si myslím, že kontakt dětmi člověka omlazuje hlavně na duši. Protože taky jsou různé dětské společnosti, kdy děti chodí navštěvovat senior centra.

Děti jsou kouzelné.

Protože na seniory má přítomnost malých dětí opravdu pozitivní vliv. Já, když jsem pracovala v senior centru, tak tam za námi pravidelně chodila školka malých dětí. Vždy jednou měsíčně a měli byste vidět, jak se to seniorům hodně líbilo. Někteří byli tak nadšení, že se nechtěli ani loučit a děti by si tam nejraději nechali nastálo. jenomže to bohužel ale nejde. Tady jde taky vidět, jak pěkný vliv mají děti na psychiku ostatních lidí. A co si myslíte o dětech vy? Je podle vás vhodné, aby děti chodily do senior centech, aby potěšily seniory? Já proto tomu nic nemám. děti se od seniorů taky toho moc naučí.

Rubriky
Děti

6 tipů, jak zvládnout šestinedělí

Myšlenky typu: umíte vše, zvládnete se o své miminko postarat? Únava a rozházené hormony vykonají své. Rozbrečíte se ještě v chodbě. Samozřejmě, že vše zvládnete. Jste maminka a na to nepotřebujete studovat tlusté bichle ani číst rady z diskuzních fór. Stačí láska, otevřené srdce a intuice. A to vše už máte.

Přesto přinášíme pár tipů, díky kterým zvládnete šestinedělí přece jen líp. 

miminko

Neodmítejte pomoc

Každá pomoc, která se nabízí přijde vhod. Neodmítejte partnera, když chce maličkého pohlídat, přebalit a uspat. Zvládne to, vydechněte. Už jen to, že nebudete nonstop ve střehu vám dodá energii na další šichtu. Připravte kočárek a pošlete tchyni ven na procházku. Vy mezitím odpočívejte, úklid počká. A pokud vám k tomu přinese navařené jídlo je to pomoc vážně největší. Zásoby vývaru v mrazáku jako když najdete. 

Tip: nebojte se požádat o pomoc. Někdy už je toho vážně moc, ale vaši nejbližší si toho nemusí všimnout. Nestyďte se za to.

Udělejte si zásoby

Divíte se, kam ty ubrousky a pleny mizí? Ano, zpočátku to jde závratnou rychlostí. Proto si už před porodem připravte zásobu vlhčených ubrousků, jednorázových přebalovacích podložek a plen. Nebudete je pak muset na fofr shánět.

Spěte

S miminkem se teprve sžíváte, ladíte se na sebe. K tomu hojení čerstvě po porodu, rozházené hormony a v hlavě tisíc myšlenek. Šestinedělí je náročné a únava v tom hraje hlavní roli. Proto kdykoliv vaše mimčo spí, ulehněte taky. Spěte nebo jen odpočívejte. Uklízet a vařit můžete, až bude vzhůru umístěné v nosítku nebo na hrací dece.

příroda

Jezte

Nezanedbávejte jídlo. Potřebujete palivo, abyste vše zvládla. Máte zvýšený výdej a tudíž nedovolte, aby vaše první jídlo byl suchý rohlík k obědu. Je jedno, že ještě nejste převlečená z pyžama, ale hned ráno se nasnídejte.

Choďte ven

Procházky na čerstvém vzduchu jsou očistné. Až vaše láska usne, nasaďte si do uší sluchátka a zaposlouchejte se do oblíbených songů. Nechoďte do obchodních center, ale do přírody. Načerpáte z ní klid a domů se vrátíte s čistou hlavou.

Vypněte internet

Pije málo nebo pije moc? Kolik je tak akorát? Jak často se má v noci budit? Nekaká příliš? Zapomeňte na tabulky a diskuzní fóra. Každé dítě je originál. Při pochybnostech se zeptejte dětského lékaře nebo kamarádky, která má 1 a více dětí. Googlení na internetu by dopadlo takto: půl dne byste strávila čtením různých diskuzí a závěr by byl takový, že vaše dítě trpí nějakou vážnou chorobou.

Rubriky
Děti

Čas, naučit vaše děti samostatnosti

Všimli jste si, že vaše děti už povyrostly a stejně vám od vašich povinností nijak neubírají, ale spíše naopak – přidávají vám jich? V tom případě je čas nastolit doma pořádek a naučit jich, jaké to je být o něco více samostatné a méně pohodlné.

vybarvování obrázku

Základní věci zvládnou i samy

Jestli jsou vaše děti zvyklé už od malička na to, že všechno dostávají doslova pod nos, tak trochu jste si jako rodiče zavařili. To však neznamená, že to nemůžete ze dne na den změnit a pro změnu jim ukázat, že jsou už v mnoha věcech soběstačné.
UKLÍZENÍ– samotné uklízení jejich oblečení, nádobí po jídle nebo velký úklid jejich pokojů. To jste doposud dělali vy dospělí, ale teď je čas na to, zapojit jich do činnosti, díky které to u vás doma vypadá jako po výbuchu bomby. Jsou to přece vaše děti, které dělají nepořádek, takže jich můžete brzy naučit i to, že ho nebudou dělat v tak velkém poměru, protože si budou muset po sobě vždy uklidit.
CHYSTÁNÍ JÍDLA– z vaření se pravděpodobně nevymluvíte, ale čeho můžete docílit je to, aby si jídlo nakládaly na talíř samy. Věčnému obskakování, když zahlásily, že mají hlad – odzvonilo! Jistě vědí, kde je lednice, takže se dokážou obsloužit i na snídani a taktéž si připravit svačinu do školy. Jim to jenom pomůže a vám to samozřejmě ušetří spoustu času.
OBLÉKÁNÍ– menším dětem samozřejmě můžete nachystat oblečení na stůl, ale s oblékáním by si už měly poradit samy nebo se o to alespoň pokusit. Starší děti už zvládnou vše bez vaší pomoci, kterou si denně vyžadují, jen jich musíte popostrčit k tomu, aby byly o něco více samostatné.
šklebící se dítě

Ať si zkusí, jaké to je

Nejedná se o žádnou pomstu na vaše děti, ale přirozenou výchovní praktiku, kterou byste měli jako rodiče včas absolvovat. Vašim dětem můžete k jejich vývoji pomoct i tím, že jich necháte, ať si jejich povinnosti zařídí samy. Může se jednat o různé aktivity, kdy jich nebudete automaticky vyzvedávat z kroužků, ale domů si dojdou po svých nebo pořízení pomůcek na výrobu jejich školních projektů, včetně samotného vymýšlení toho, co budou obnášet.
Snažte se jich vždy vést cestou, se kterou se budou setkávat už po zbytek života.Tedy cestou zodpovědného, organizovaného jedince, který se jen tak neztratí, protože ví, že se v mnoha věcech musí spoléhat pouze na sebe.