Také jste si jako děti hrály se slunéčky na to, kam poletí? Slunéčko sedmitečné je oblíbeným broučkem našich zahrad, polí a luk. A nejen pro děti. Vítají ho především zahrádkáři, kteří se nemohou vypořádat s nájezdy mšic a jejich věrným doprovodem – mravenci. V našich končinách žije sedmdesát druhů slunéček.
·         Některé druhy jsou ještě vítanější, protože požírají škodlivou parazitickou houbu, kterou známe pod názvem rzi.
·         Stejně se dokáží přiživit i další houbou, která není na našich zahradách vítána. Tím je postrach všech pěstitelů ovocných stromů – padlí.

Slunéčka sedmitečná nám tak udržují rovnováhu na našich zahradách. Užitečné jsou i jejich larvy, které dokáží před svým zakuklením spořádat až tři tisíce mšic. Samička je natolik mazaná, že svá vajíčka naklade co nejblíže zdroji, aby její potomci nemuseli za potravou příliš daleko. Pokud tedy najdete na spodní straně listu žlutá vajíčka, věřte, že jsou to budoucí likvidátoři mšic na Vaší zahradě.

Hrozí berušce záhuba?

Dospělé slunéčko nemá moc dlouhý život. Je mu dáno přezimovat jen jednou. Letošní slunéčka poznáte velice snadno. Jsou jasně červená. Ta, která už mají přezimování za sebou, dostávají tmavočervenou až nahnědlou barvu. Slunéčka, ačkoliv vypadají velice mírumilovně, jsou vlastně dravci. A této vlastnosti mělo být využito právě v boji proti různým škůdcům. V Asii žije druh, který je ještě žravější a dravější. Proto byl vysazen v Americe a západní Evropě. Nejprve do sadů a skleníků, odkud se dostal snadno i do volné přírody.
o   Lidé v těchto případech trochu nedomýšlejí.
o   Pokud jde o faunu, měli by více poslouchat přírodu.
o   Přestěhovat nějaké zvíře do jiné oblasti, může být někdy velkým problémem do budoucna.

Stalo se i v případě slunéčka.Nejen, že v některých oblastech naprosto vyhubilo to původní, které je známé i u nás, ale na zimu se po stovkách stěhují do lidských příbytků. Bohužel, začíná to být i náš problém.Asijské slunéčko nám začíná likvidovat naši berušku.