Těžko říci, kde se vlastně vzal prvotní nápad pro tak skvělý prvek. Nějaká část historie jejich vzniku přisuzuje původ divadelním oponám, které skrývaly různá tajemství, a někdo zase prosazuje jejich používání v oblasti intimních chvilek. Především tedy si je pořizovali pánové z bohatší vrstvy, aby jim totiž nikdo nekoukal do bytu, když zrovna měli dámskou návštěvu, což by mohlo mnohé z nich uvádět do nepříjemných situací. Od té doby ale uplynulo mnoho let a také tento výrobek se v mnohém proměnil a zdokonalil. Navíc se nemusí používat pouze vnitřně, ale i venkovně.

rolety

Stínící technika

Jak je již z názvu patrné, tak prvotním úkolem je nějaká ochrana před slunečními paprsky, ale samozřejmě také vytvoření soukromí v rodinách před zvědavci nebo zamezení vniknutí světla, pokud si například chceme dokonale užít vydatný spánek.

Základní dělení:

  • Interiérová stínící technika – jedná se o žaluzie z různých materiálů, jako je hliník, dřevo nebo bambus, používá se i látková roleta nebo posuvné panelové stěny.
  • Exteriérová stínící technika – jsou to venkovní rolety a žaluzie, markýzy na terasy, fasády nebo pergoly. Používá se také látkový materiál, ale spíš se upřednostňují hliníkové žaluzie, jelikož jsou velmi odolné proti změnám vlhkosti podnebí, teploty, UV záření, ale také jsou snadné na údržbu.

žaluzie

Pokud si zvolíme venkovní stínění, pak by bylo lepší s ním počítat již při výstavbě domu, kdy by jeho instalace byla daleko přesnější. Samozřejmě se zde musí počítat i s většími náklady, než které budeme potřebovat na pouhé vnitřní zakrytí. Navíc pokrok jde dál a zasahuje s moderní technikou i do těchto končin. Díky moderní technologii se dá stínění ovládat skrze chytrý telefon a dokonce takové pořízení zase není tak cenově nedostupné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pak se dá vše ovládat i na dálku, aniž by někdo rozpoznal, že vlastně v domě nikdo není a to má také své výhody.