Víte vůbec, že když si pořizujete do svého domova rostliny, že si pořizujete zároveň i dobré kamarády? Lidé a rostliny totiž mají mnohem více společného, než si většina z nás myslí. Jsou to složité organizmy, u nichž způsob jejich fungování ještě není zcela vysvětlen, ale to, že květiny mají svoji inteligenci, o tom jsou vědci již přesvědčeni odedávna. Sice nemají mozek a nervovou soustavu, ale necitlivé rozhodně nejsou.
kedluben ze zahrádky
Cítí bolest?
To asi nejvíce zajímá všechny milovníky květin. Rostlinky určitě cítí, že se jim třeba odlomila větev nebo jim housenka požírá listy a zorganizují obrannou reakci. Němeční výzkumníci vyvinuli dokonce přístroj, z jehož pomocí je možné slyšet, jak rostlina ve stresu vypouští zvláštní chemické látky a „křičí bolestí“. Při různých pokusech bylo prokázáno, že je třeba brát rostliny jako skutečně živé bytosti, protože jsou schopny pociťovat i strach a být silně vnímavé na svého ošetřovatele.
zalévání květiny
Proč květiny neprospívají u každého?
Nedaří se u vás doma květinám? Zvadne vám každá rostlinka příliš brzy? Možná ji neberete jako sobě rovného. Možná jí nedáváte láskyplnou péči a nepovídáte si s ní, aby se jí mohlo u vás dobře dařit. Jak by mohla odměňovat svojí krásou někoho, kdo jí zapomíná zalít, pouští jí příliš hlasitou hudbu nebo jí dokonce ani nepochválí a málo si jí všímá? Kdo květiny skutečně miluje, u toho si ony připadají jako v ráji a u toho i dobře prospívají.
beruška na trávě
Co na to vegetariáni?
Pokud rostliny, které jíme, jsou živé bytosti a také cítí bolest, o co horší je osud králíka nebo kuřete? Mohou mít snad vyznavači masa navrch s těmi, kdo upřednostňují rostlinnou stravu? To je zajímavé téma, které můžezměnit postoje k jídlu. Stačí jen představa utrpení zeleniny při loupání a vaření, které by si nemuselo zadat s krutým utrpením dobytka.