Ano, je to tak, Nemůže být všichni stejní. Jeden má rád tohle, druhý zase tamto. Já bych raději seděl u vody a rybařil, a to i přesto, že nerozeznám sumce od lokomotivy. Stále lepší, než někde skákat na laně, nebo jakkoli jinak riskovat svůj sice mizerný, ale přesto život. A takových lidí, kteří jej riskují je opravdu spousta.
No, abych se dostal k jádru pudla, pokud nevíte, co je to zipline. Tak vězte, že je to přesně to, co ve svém úvodu naznačuji a co se týká právě té druhé (nerybářské) skupiny. V podstatě jde o to, natáhnout někde vysoko mezi dvěma body špagát a vozit se po něm. Až na pár drobností.
zipline na havaji
První je ta, že to nesmí být nějaká šňůra na prádlo, kradená sousedce z půdy. Musí to být super kvalitní lano, které toho hodně unese. A druhá věc je ta, že oba zmíněné body nesmí být stejně vysoko. Neb to byste se nepovozili, trčeli někde v nějakém bodě a čekali na vrtulník, až vás někdo z něj sundá. Prostě, druhý bod musí být níže. Třetí a poslední věcička je mít něco na to lano. Aby to nedrhlo, a aby to pěkně šupajdilo směrem dolů. Odborníci tomu říkají kladka. Pokud tyto věci máte, nebo je má někdo jiný, provozovatel zipline, můžete se směle posadit, položit, jak kde, a spustit se směrem k matičce zemi.
el nido zipline
Zipline bychom mohli velmi volně vyložit jako lanový skluz. Historicky toho moc nevíme, jen to, že se lanový skluz používal pro vojenské účely (dodávka materiálu) a že jej využívali dřevorubci. Od sedmdesátých let je to již vyloženě volnočasová atrakce. U nás doma můžete šupajdit asi na třech místech, v Harrachově, Bouzově a Hluboké nad Vltavou, přičemž posledně jmenovaný je nejdelší u nás (220 metrů).
Ve světe jich je spousta, jen v Peru mají dva a oba mají přes dva kilometry délky. A konečně byla nedávno otevřena i ta nejdelší zipline dráha na světě. Jak informovala agentura Reuters, je v SAE blízko Ománu a měří 2,8 kilometrů.
Tak co? Jdete ne to?