Potkáte je na svých cestách v mnoha zemích světa. V České republice se tato zvláštní sorta lidí pohybuje nejčastěji na vodních tocích, které jsou celoročně splavné. Výjimkou ale nejsou i řeky opomíjené, kam se vydají právě ti skalní, aby objevili místa odlehlá a mnoha lidem nepřístupná. Některá kolbiště extrémních kajakářů se otvírají jen pro výjimečné akce a jednou z nich je splouvání nejtěžšího úseku v Evropě, totiž Čertových proudů v Loučovicích pod Lipnem.
moréna jezera

Vodák je milovník přírody, romantik i dobrodruh

Jak se takový docela obyčejný smrtelník stane vodákem dobrodruhem? V dnešní době velice snadno, stačí jen touha a odhodlání vyzkoušet něco nového. Plavba na otevřené kánoi není tak namáhavá a nezvladatelná, jak by se mohlo stát, i když si některé peprné historky z doby socialismu můžete přečíst v legendární knize Zdeňka Šmída „Proč bychom se netopili“. Dnes jsou navíc k dispozici z desítek půjčoven lodí polyetylenové kánoe, které jen tak neproděravíte, a lepicí epoxidovou soupravu na laminát tu vůbec neuplatníte.
pár na loďce

Co budete tedy na „vodu“ potřebovat?

Týden dovolené a dobrou náladu. A pochopitelně obnos na zapůjčení lodi, dvou pádel, plastového barelu pro osobní věci, a na dopravu, která bývá součástí zapůjčení veškerého vybavení. Ovšem ze všeho nejdůležitější je vybrat vhodného kandidáta, se kterým budete svá dobrodružství sdílet. Můžete vyplout na vodu jen ve dvou, to je velice romantické, ale pokud se budete chtít především pobavit, a vězte, že na vodě je o zábavu postaráno, vyrazíte v partě tří až sedmi lodí. Zvolit si můžete i raft, záleží na vkusu každého z Vás.
prázdná loďka
Výběr je skutečně pestrý, České a Moravské řeky mají co nabídnout. Berounka, Lužnice, Sázava, Vltava, Ohře, Dyje, Moravice, Tichá a Divoká Orlice – každá řeka je jiná a pro každou platí odlišná pravidla. Ovšem nepsaným pravidlem je, že kdo se nechá jednou na vodu zlákat, bude chtít něco podobného opakovat znovu a znovu. Splouvání řeky v symbióze s přírodou má své kouzlo, nabije Vás to pozitivní energií a vše umocní uvolněné endorfiny z fyzické námahy. Ale nebojte, je to námaha přiměřená a rozhodně prospěšná k udržování potřebné fyzické kondice.