Všimli jste si, že vaše děti už povyrostly a stejně vám od vašich povinností nijak neubírají, ale spíše naopak – přidávají vám jich? V tom případě je čas nastolit doma pořádek a naučit jich, jaké to je být o něco více samostatné a méně pohodlné.

vybarvování obrázku

Základní věci zvládnou i samy

Jestli jsou vaše děti zvyklé už od malička na to, že všechno dostávají doslova pod nos, tak trochu jste si jako rodiče zavařili. To však neznamená, že to nemůžete ze dne na den změnit a pro změnu jim ukázat, že jsou už v mnoha věcech soběstačné.
UKLÍZENÍ– samotné uklízení jejich oblečení, nádobí po jídle nebo velký úklid jejich pokojů. To jste doposud dělali vy dospělí, ale teď je čas na to, zapojit jich do činnosti, díky které to u vás doma vypadá jako po výbuchu bomby. Jsou to přece vaše děti, které dělají nepořádek, takže jich můžete brzy naučit i to, že ho nebudou dělat v tak velkém poměru, protože si budou muset po sobě vždy uklidit.
CHYSTÁNÍ JÍDLA– z vaření se pravděpodobně nevymluvíte, ale čeho můžete docílit je to, aby si jídlo nakládaly na talíř samy. Věčnému obskakování, když zahlásily, že mají hlad – odzvonilo! Jistě vědí, kde je lednice, takže se dokážou obsloužit i na snídani a taktéž si připravit svačinu do školy. Jim to jenom pomůže a vám to samozřejmě ušetří spoustu času.
OBLÉKÁNÍ– menším dětem samozřejmě můžete nachystat oblečení na stůl, ale s oblékáním by si už měly poradit samy nebo se o to alespoň pokusit. Starší děti už zvládnou vše bez vaší pomoci, kterou si denně vyžadují, jen jich musíte popostrčit k tomu, aby byly o něco více samostatné.
šklebící se dítě

Ať si zkusí, jaké to je

Nejedná se o žádnou pomstu na vaše děti, ale přirozenou výchovní praktiku, kterou byste měli jako rodiče včas absolvovat. Vašim dětem můžete k jejich vývoji pomoct i tím, že jich necháte, ať si jejich povinnosti zařídí samy. Může se jednat o různé aktivity, kdy jich nebudete automaticky vyzvedávat z kroužků, ale domů si dojdou po svých nebo pořízení pomůcek na výrobu jejich školních projektů, včetně samotného vymýšlení toho, co budou obnášet.
Snažte se jich vždy vést cestou, se kterou se budou setkávat už po zbytek života.Tedy cestou zodpovědného, organizovaného jedince, který se jen tak neztratí, protože ví, že se v mnoha věcech musí spoléhat pouze na sebe.