Stále méně lidí nechává své domácí mazlíčky při odjezdu na dovolenou u příbuzných či v psím hotelu. Namísto toho je berou sebou, a je potřeba přiznat, že mnoha zvířatům nové zážitky rozhodně prospějí, i když zde je samozřejmě potřeba dbát na celkový zdravotní i psychický stav našeho mazlíčka.
Avšak pokud jedeme na delší cestu, například k moři, je potřeba předem udělat několik opatření, která zajistí, že se všem členům rodiny, ať už lidským či zvířecím, bude cestovat pohodlně, bezpečně a nikoliv v rozporu se zákonem.
Pokud letíte letadlem, je nutné si předem zjistit podmínky dané letecké společnosti, co se přepravy zvířat týče. Také mějte na paměti, že u většiny z nich bude cokoliv většího než čivava cestovat v zavazadlovém prostoru. Často jsou zde i různé specifikace ohledně přepravních boxů, především pak jejich rozměrů. I ty je potřeba znát, abyste se na letišti nedostali do problémů.
Pokud jedete autobusem či vlakem, buďte připraveni na to, že pes musí mít celou dobu na hlavě košík. V případě, že jde o malé plemeno, může být samozřejmě přepravován v cestovním boxu, podobně jako například kočka.
Asi nejsložitější jsou však cesty automobilem, ačkoliv zde je zdaleka nejsnadnější zajistit vašemu zvířeti pohodlí. Mějte však na paměti, že je potřeba dodržovat zákony každé země, kterou budete byť i jen projíždět. V tomto případě je nejideálnější například psa vézt v kufru automobilu, který je od prostoru pro cestující a řidiče oddělen mříží. Zde mu můžete udělat pohodlné hnízdo ze starých dek či matrace, a oknem se může dívat ven (i když zde samozřejmě závisí na typu automobilu).
Pokud jej nechcete nebo nemůžete vézt v zavazadlovém prostoru, mějte na paměti, že musí být po celou dobu jízdy upoután, podobně jako lidé musí být ze zákona připoutáni bezpečnostním pásem. Při cestě pak nezapomínejte dělat dostatečně časté zastávky, aby si zvíře mohlo protáhnout nohy, vyvenčit se a také se napít. Tak všichni zvládnete cestu v pohodě.