Čeká vás dlouhý let a máte obavy, jak ho zvládnete. Co budete v letadle tolik hodin dělat? Navíc letadlo je stísněný, omezený prostor. Nemůžete si zastavit na protažení, jako při cestování autem. Nebojte, přinášíme pár tipů, díky kterým to hravě zvládnete a odstartujete tím vaši báječnou dovolenou.

Pohodlné oblečení na cestu

Na cestu si připravte oblečení ve kterém se cítíte příjemně a pohodlně. Ideálně tepláky, legíny, tričko. Nic, co by vás škrtilo. Pamatujte také na to, že v letadlech bývá často zima (i v létě) a přibalte si s sebou mikinu.

letadlo

Pitný režim

Nonstop puštěná klimatizace může způsobit dehydrataci. Proto často pijte. Nejlepší je obyčejná voda, minerálka nebo ovocné džusy. Pokud si dáte kávu, která odvodňuje, tak k ní samozřejmě sklenici vody. Alkoholu se vyhněte úplně.

Tip: obličej osvěžte termální vodou ve spreji a hydratačním krémem

Maska na oči a vlastní polštářek

Letíte-li přes noc, zkuste spát. Dodržujte biorytmy. Vytvořit si místo na spaní na tak malé sedačce je trochu problém. Proto si s sebou vezměte vlastní polštářek, případně i deku. Některé letecké společnosti dávají polštářek i deku automaticky. A aby vás nerušilo světýlko od ostatních cestujících, tak na oči nasaďte masku.

Tip: jste-li citliví na hluk, přibalte špunty do uší

Kdo si hraje, nezlobí

Myslete dopředu na to, jak zaženete nudu při tak dlouhém letu. Do příručního zavazadla si nachystejte knížku, časopis, křížovky, mp3 s oblíbenými písničkami, tablet. Zkontrolujte, zda je veškerá vaše elektronika dostatečně nabitá. Některé letecké společnosti mají také zabudovanou obrazovku v sedadle, kde je na výběr mnoho filmů, her a písní.

pití

Protažení

Brzy můžete cítit „dřevěné“ nohy. Dlouhé sezení v jedné poloze může také způsobit omezení krevního oběhu a s tím spojené otoky. Minimálně 1x za hodinu se protáhněte, zakružte rukama, nohama, kotníky. Stoupněte si. Běžte se projít do uličky. Přešlapujte z jedné nohy na druhou. Možná vám to bude připadat komické, ale vyhnete se případným obtížím.