Účinnou prevencí proti nakažením cholerou je časté mytí rukou, ale také převařování vody nebo dezinfekce vody. Nutné je také dodržování základních hygienických pravidel při zacházení s potravinami.

Mezi příznaky tohoto infekčního průjmového onemocnění se počítají:
·         křečovité bolesti břicha  
·         vodnatý průjem
·         zvracení

Během několika hodin člověk ztrácí až deset procent své hmotnosti. Nastává extrémní dehydratace s neuhasitelnou žízní, nastupují svalové křeče, pokles krevního tlaku a selhávání ledvin.

Léčba probíhá nahrazováním ztracené vody pitím vody a minerálních vod, případně solnoglukózního  roztoku proti dehydrataci organismu. U těžších forem onemocnění se podávají antibiotika.

Onemocnění se vyskytuje dnes převážně v jižní a jihovýchodní Indii, v oblastech se špatnými hygienickými návyky a v rozvojových zemích.  
Nejvíce znamenala cholera nástup v 19. a 20. století, kdy proběhlo celkem šest pandemií éto nebezpečné choroby.  S rozvojem dopravy se rozšířila z oblasti řeky Gangy do celého světa, kde způsobila mnohá úmrtí. Infekce se přenášela převážně vodou kontaminovanou patogenními kmeny.

Sama bakterie se vyskytuje také v přírodě u některých druhů vodních řas a zooplanktonu. Může se nacházet v pomalu tekoucích řekách subtropického a tropického pásma. 

Dojde-li k pozření infikované vody nebo potravin, jako jsou ústřice a jiné plody moře, nebo také ovoce a zelenina omyté v infikované vodě, dochází k nákaze onemocněním. Zdrojem nákazy je též člověk, který vylučuje bakterii v průběhu onemocnění, nebo i několik týdnů po vyléčení z průjmů.
 

Účinná přírodní léčba cholery

Jako účinné prostředky k léčbě cholery se mohou využít také:
·         výtažky z bylinek, koření, ovoce, nebo jiných přírodních produktů
·         výtažek z červených chilli papriček
·         výtažek ze sladkého fenyklu
·         drcený bílý a červený pepř
·         výtažek ze skořice a anýzu