Volte raději plast, než dřevo

Přeprava ovoce a zeleniny od pěstitele až ke koncovému zákazníkovi na trhu bývá někdy složitá a zdlouhavá. Velmi záleží na tom, za jakých podmínek a jakým způsobem k tomu dojde, a to nejen co se týče transportních vozidel, ale zejména přepravních boxů.

Dříve se zemědělské produkty přepravovaly zejména v dřevěných bednách či bedýnkách, mě to logiku, neboť dřevo bylo dostupnou surovinou pro jejich výrobu a přepravky snesly i poměrně velkou zátěž. Mělo to však určité nevýhody. Především se velmi špatně na sebe bedýnky skládaly, nebylo možné je stohovat do velkých výšek, neboť k tomu nebyly určené a neměly žádný systém západek, které by se do sebe zaklesly. Takový stoh se pak mohl snadno zřítit.

sklizeň cibule

Dalším problémem byla nasákavost vodou a nečistotami, různými kontaminanty, např. ovocnými či zeleninovými šťávami, které vytékaly z plodů, a mohly být vhodným podhoubím pro plísně a hnilobu. V takové bedýnce se pak mohla plíseň velmi rychle rozšířit mezi další plody. Vyčistit pak takovou bedýnku od plísní bylo velmi obtížné, protože se bedýnky vyráběly a stále vyrábí z hrubě opracovaného dřeva bez náročnějších povrchových úprav, jako je např. hoblování, a z hrubého povrchu odstranit všechny zárodky plísní a nečistot je téměř nemožné. A s využitím desinfekčních prostředků se zas tento postup velmi prodraží.

karotka v proutěném koši

Zkuste raději dát přednost plastovým skládacím přepravkám na ovoce. Vyrábí se ze zdravotně nezávadného materiálu, jsou velmi kompaktní, lze je stohovat až do pěti pater a snadno se udržují v čistotě. Nejsou hrubé, jako dřevěné přepravky a jejich povrch neumožňuje tak snadnou kontaminaci plísněmi či hnilobou.

Jak už bylo řečeno, plastové přepravní kontejnery jsou skládací, nezaberou tudíž mnoho místa ve skladech, pokud je zapotřebí je pouze ukládat v prázdném nevyužitém stavu.