Dosud se sportovci z celého světa posouvají hranice fyzických možností lidského těla dál a dál za jejich myslitelné hranice. V současnosti už téměř neexistuje rekord, který by bylo v lidských silách posunout ještě dál. Do hry se však dostávají exoskeletony. Ty pomohou posunout hranice lidských možností na úrovně těžkých strojů, a to ve velikosti nemálo převyšující člověka.
robotická protéza nohy
Exoskeleton v doslovném překladu znamená něco jako vnější kostra a je to přístroj, který měl původně za cíl umožnit pohyb ochrnutým jedincům, kteří byli doposud odkázáni na kolečkové křeslo, nebo byli znehybněni úplně. Jejich vývoj začal od robotických náhrad jednotlivých končetin a počátkem roku 2020 vyvrcholil uvedením na trh několika modelů, které mají za úkol nejenom právě pomoc postiženým, ale také usnadnit a zefektivnit těžkou práci.
postava Ironmana
1. Terminátor od Cyberdyne
Japonská firma Cyberdyne, jež svůj název odvodila od stejnojmenné společnosti z akční filmové klasiky Terminátor, uspěla u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv se žádosti o uvedení na trh svých celotělových robotických podpor s názvem „Medical HAL“. Tento přístroj využívá bioelektrickcých signálů, které vysílá tělo jeho nositele a na jejich základě pomáhá aktivovat činnost svalů, případně ji nahrazuje. Kromě pomoci v běžném pohybu jeho majitele lze tuto pomůcku využít také při rehabilitačních cvičeních.
2. Běžecký rekordman ReWalk
Mezičlánek mezi exoskeletony čistě zdravotnickými a těmi, které dělají z lidí kyborgy, tvoří přístroje nesoucí název ReWalk a na světovém trhu jsou k dostání již několik let. Neustále se však zdokonalují. Počátkem letošního ledna s tímto exoskeletonem například zaběhl maratonský běh ochrnutý sportovec Adam Gorlitsky z Jižní Karolíny a dokonce překonal světový rekord.
3. Robotický bagážník Sarcos Guardian
Čistě pro komerční použití je určen první celotělový exoskeleton napájený z akumulátoru, který vyvíjí americká společnost Sarcos ve spolupráci s aerolinkou Delta Airlines. Tento robotický pomocník má za úkol usnadnit těžkou práci letištním zaměstnancům od bagážníků po mechaniky, kteří denně zvedají velmi těžká břemena. Na letišti v Las Vegas byl letos v lednu představen Guardian XO, s jehož pomocí i drobná dívka byla schopná bez problému manipulovat například s kolem od letadla, jež obyčejně mají problém uzvednout dva muži. Finální verze Guardiana bude hotová koncem roku 2020.