Kdybychom měli vyjmenovat 5 nejdůležitějších materiálních věcí, které k životu potřebuje člověk v dnešní době, mobilní telefon by se rozhodně umístil jednom z předních míst. Ne-li přímo na tom prvním. Mobil je něco, co se stalo nedílnou součástí předmětů každodenní potřeby naprosté většiny obyvatel civilizovaného světa. Pomineme-li starší seniory a malé děti, má mobil prakticky každý. A kdo nemá, tak jakoby snad ani nemohl existovat. Bohužel, toto zařízení lidem v západním světe prakticky vrůstá do dlaní…

Bez mobilu ani ránu!

Mít po ruce mobilní telefon, se kterým si lze v případě nouze zavolat pomoc, díky kterému během pár vteřin zjistíme, odkud jede jaký autobus či vlak, nebo díky němuž se ve vteřinách spojíme s přáteli na druhém konci světa, je bezesporu velkou vymožeností moderní doby. Představuje pro nás život řadu ulehčení a může být opravdu velkým pomocníkem. Samozřejmě je nabíledni, že pokud se nacházíme v místě s nízkým nebo žádným signálem, nebo pokud máme na mobilním telefonu vybitou baterii, ztrácí jeho užitek smysl a význam. Ale za předpokladu, že máme dobrý signál a mobil je nabitý, stává se z této elektronické krabičky skvělý parťák do každé situace. Klasickým tlačítkovým mobilním telefonem si můžeme zavolat pomoc, přivolat záchranné složky, nebo třeba jen zjistit, kdy přijde Váš partner domů a co má cestou ještě koupit dobrého. A to je jen setina z výčtu možností. A je to jen promile z celé dlouhatánské řady možností, které nabízí mobilní telefon dotykový, který dnes na trhu jednoznačně dominuje. Díky tak zvanému „dotykáči“ můžete z mobilu surfovat na Internetu kdekoliv, kde je umožněno bezdrátové nebo datové připojení. To znamená, že z mobilu můžete zařídit prakticky cokoliv. Bez přehánění. V dnešní době se z mobilu dá zařídit takřka vše. Můžete v něm mít „nastrkanou“ celou Vaší kancelář, můžete sdílet své fotky a videa na sociálních sítích, můžete si psát přes řadu tzv. instant messaging („im“) programů či aplikací s přáteli, rodinou či kolegy. Ba co víc – z mobilu se dnes i nakupuje, obchoduje, převádějí se peníze…Zkrátka – v mobilu můžete mít celý Váš svět jako na dlani.

Mobil v dlani

Svět jako na dlani, ale…

A že je ten svět jako na dlani, není jen řečnické přirovnání. Vzhledem k tomu, že naprostá většina lidí má mobil dotykový a opravdu v tom telefonu „žije“, vidíme dnes kolem sebe čím dál více lidí s mobily „vrostlými“ do dlaní. Bohužel…Není to totiž pěkný pohled. I přes všechny výhody, které bezesporu mobilní telefony přinášejí, není dobré, natož zdravé, užívat mobilní telefon v takové míře, jak to dnes mnoho lidí činí. Řeč je především o mladších generací, které s mobilem ve svém okolí vyrůstaly a život bez něj už neznají. Být neustále skloněný a přihrbený nad svým „dotykáčem“ a žít jen ve virtuálním světě nepřináší nic dobrého. Bolavá záda, ochablé svaly a zhoršující se zrak Vám potvrdí má slova. Ono je sice úžasné, že můžeme být díky té malé elektronické krabičce ve spojení s celým světem. Ale nesmíme zapomenout používat i nadále zdravý selský rozum a mobil využívat s rozumem a mírou. Nebo snad někdo dobrovolně chce mít ztuhlá záda už ve 30 letech, nosit brýle s 10 dioptriemi už ve 20 letech a chodit jak stařena ve 40? 

Navíc, žít jen ve virtuálním světě, přináší rovněž řadu negativ. Lidé přestávají umět osobně komunikovat, vyjadřovat se…o písemném a gramatickém písemném projevu raději vůbec nebudu mluvit. Jan Amos Komenský by plakal, kdyby dnes četl, jak někteří dokáží prznit náš krásný, bohatý mateřský jazyk. Kromě toho – pokud jsou lidé uzavření spíše v umělém světě, staví si kolem sebe jakousi bariéru a osobně pak už nejsou schopni jednat prakticky s nikým a o ničem, což se pak může projevit v obtížném hledání protějška pro společný život. A když už protějšek mají, dost často je mobil od toho druhého paradoxně oddaluje. Stačí si představit typický všední večer ve většině mladých domácností, kdy muž i žena leží na pohovce a zírají do mobilu a víte, o čem je řeč. Mobil nás dokáže spojit s kýmkoliv na druhé straně světa, ale současně dokáže nesmírně vzdálit od našich nejbližších, pokud se jím necháme pohltit.

Svět v mobilu

Ano, je pravda, že když kdysi naše babičky a prababičky neznaly telefon, natož ten mobilní, musely trnout hrůzou, když se jim děti nevracely večer domů a nemohly si rychle zjistit, kde právě jsou a kdy přijdou. Život byl o dost komplikovanější. Ovšem na druhou stranu lidé nebyli v takovém zajetí moderních technologií a byli svým způsobem svobodnější, volnější. Nedrnčely jim po večerech služební telefony, nebyli shrbení nad mobilem dlouho do noci, nebyli ve stresu, že jejich fotka nedostala tolik „lajků“, v kolik doufali…Zkrátka a dobře, tak jako u všeho, i u mobilů platí, že by se měli používat s mírou a rozumem. I zde totiž platí, že jsou dobrými sluhy, ale zlými pány…