Víte, co je to štětovnice? Kdo toto slovo ještě nikdy neslyšel, možná se dovtípí, že půjde o nějaký malířský štětec nebo o cosi, co má s malováním leccos společného. Ve skutečnosti jde o něco https://www.vzhurudolu.cz/pristupnost úplně odlišného, s čím se můžete potkat na některých místech v exteriéru, docela volně přístupných. Kupříkladu na jezech, které přepažují říční toky.

ocelové štětovnice

Na štětovnice si dejte pozor

Někteří zkušení vodáci vás budou včas varovat, abyste si rozmysleli splouvání jezu se štětovnicí. Může se to stát osudné pro laminátové lodě, polyetylenové kánoe i nafukovací rafty, kajaky či kánoe. Štětovnice je ocelový profilovaný silnostěnný plech, je to perfektní materiál, s nímž stavbaři rekonstruují a staví jezy, ale i mosty, přístavní mola, nábřežní zdi a hráze a další vodní stavby. Štětovnice dokáže zastavit vodní průtok a tím umožnit výstavbu bednění pro železobetonové konstrukce mostních pilířů, ale také se s úspěchem již mnoho let využívá pro zpevnění konstrukcí jezů na řekách v celé České republice.

jez Pokorný na Lužnici v Táboře

Patříte-li tedy i vy do rodiny vodáků, dávejte pozor na říční jezy, které jsou štětovnicemi obdařené, a které vám tu mohou způsobit problémy zvláště při nižším stavu vody. Ocelový profil může zasahovat těsně nad betonový profil jezu, a stát se nebezpečným ostrým nástrojem. Opatrní byste měli být nejen při splouvání, ale i při pohybu na jezu a při koupání, abyste se o štětovnici nezranili. Za extrémně nízkého stavu vody, kdy řada jezů není vůbec splavných, si však štětovnici můžete prohlédnout zblízka a osahat. Můžete to udělat třeba v Plané nad Lužnicí, tamní jez bývá v létě často téměř na suchu a štětovnice (larseny) jsou tu k vidění i k osahání poměrně často. Vedle jezu se nachází také pěkné městské koupaliště, plavecký bazén 25 m a kurty na nohejbal, odkud můžete přímo ocelové larseny nerušeně pozorovat a přemýšlet i o ceně štětovnic.